Czynniki Ludzkie dla początkujących. Część 9: Warunki sprzyjające powstawaniu błędów - co zwiększa prawdopodobieństwo, że popełnimy błąd

- polish andrzej górnicki czynniki kształtujące wydajność dla początkujcych jenny lord stres zmęczenie Jan 29, 2023

Czy zauważyliście, że kiedy jesteście zestresowani lub zmęczeni, więcej rzeczy wydaje się iść nie tak? Jest to często znane jako "Prawo Murphy'ego", ale czy jest w tym coś więcej?

Zmęczony czy Przemęczony?

Cóż, sprawy z pewnością mogą wydawać się gorsze, gdy nie czujemy się najlepiej, ale jak zapewne wiecie, bardziej prawdopodobne jest, że to nasz stan powoduje błędy w pierwszej kolejności. Badania wykazały, że zmęczenie ma negatywny wpływ na naszą zdolność do korzystania z mózgu. Dotyczy to takich rzeczy jak rozwiązywanie problemów, pamięć, czujność, uwaga i zarządzanie stresem. Znużenie jest zdarzeniem krótkotrwałym, które można stosunkowo łatwo rozwiązać. Na przykład, stajemy się znużeni, gdy po jednej późnej nocy następuje wczesny poranek. Przemęczenie ma charakter długoterminowy; lekarz pracujący przez wiele godzin i zmieniający się na zmiany.

Więc dlaczego musimy myśleć o tym jako nurkowie? Każdy wie, że obudzisz się, gdy tylko uderzysz w zimną wodę, prawda? Niestety, to nie wystarczy, aby pokonać wszystkie efekty, które wymieniłam powyżej, które nadal mogą być problemem. To samo z kawą - to krótkotrwały impuls, który nie pomoże na długo. Większość z nas nie rozważałaby pójścia na nurkowanie po wypiciu alkoholu, a jednak zmęczenie i znużenie mają podobne skutki. Zmęczenie spowalnia nasze myślenie, sprawia, że trudniej jest zapamiętać rzeczy i trudniej jest wymyślić, co zrobić, gdy coś nie idzie dobrze. Zwiększa również nasze skłonności do podejmowania ryzyka... Nie bez powodu w kasynie nie znajdziesz zegara - chcą, żebyś został i się zmęczył!

Stres - dystres czy eustres?

Innym czynnikiem, który może negatywnie wpływać na nas jest stres. Kiedy mówimy o stresie, zwykle myślimy o stresie negatywnym lub dystresie. Jest to rodzaj stresu, który odczuwamy, gdy znajdujemy się w niekomfortowej sytuacji, gdzieś, gdzie się boimy lub jesteśmy pod presją. Stopień odczuwanego stresu będzie się różnił od osoby do osoby w zależności od sytuacji. Niektórzy ludzie będą bardzo zdenerwowani na myśl o nurkowaniu z rekinami, podczas gdy inni mogą odczuwać coś przeciwnego, Eustres, który jest pozytywnym uczuciem. To samo dzieje się, gdy mówimy o stawaniu przed klasą, aby uczyć lub robieniu głębokiego/jaskiniowego/wrakowego nurkowania po raz pierwszy. Możecie myśleć o stresie jak o wiadrze, które napełnia się tym bardziej, im bardziej stresująca jest sytuacja. Im bardziej jest ono pełne, tym mniejszą mamy zdolność do radzenia sobie z problemami. Możemy opróżnić nasze wiadra robiąc rzeczy, które sprawiają nam przyjemność lub które uważamy za relaksujące, takie jak czytanie, bieganie lub granie w gry komputerowe. Niektórzy ludzie mogą radzić sobie z pełnym wiadrem dłużej niż inni, ale ostatecznie wszyscy mamy swoje granice. Może być trudno zauważyć osoby, których wiaderko się zapełnia, zwłaszcza jeśli ich nie znamy. Wskaźnikami mogą być: dużo mówienie (lub bardzo cicha praca), nadmierne sprawdzanie sprzętu, partnera lub planu, sprawianie wrażenia, że nie słuchamy lub nie rozumiemy, co się do nas mówi.

Ile cytryn?

Lata temu poznałam koncepcję "trzech cytryn". Chodzi o to, że jeśli trzy cytryny ustawią się na automacie do gry, to gra jest skończona. Tak więc przed i w trakcie nurkowania musimy szukać cytryn i jeśli mamy trzy to prawdopodobnie poziom stresu wzrósł na tyle, że może to negatywnie wpłynąć na sytuację i prawdopodobnie powinniśmy odwołać nurkowanie. Cytryny to wszystko co podnosi poziom stresu, więc będzie różny dla każdej osoby, to co dla Ciebie może być cytryną, dla kogoś innego może być drobną niedogodnością. Coś takiego jak rozwalony o ring na przykład; może być stresujące dla nowego nurka, zwłaszcza jeśli nie mają żadnych zapasowych części, ale mało prawdopodobne, aby spowodowało nawet uniesienie brwi u doświadczonego nurka. One również mogą się zmieniać w zależności od tego, kiedy się zdarzają - przykład z o ringiem może nie być problemem, jeśli zdarzy się przed nurkowaniem, ale jeśli wystrzeli, w momencie gdy wskoczycie do wody, to prawie na pewno będzie to cytryna, ponieważ będzie to wymagało dużo więcej pracy, by to rozwiązać.

Byłam na nurkowaniu z przyjacielem, który ostatnio nie nurkował zbyt często. Zanim zaczęliśmy, jego poziom stresu był już nieco wyższy niż zwykle, co wynikało z faktu, że czuł że wyszedł z wprawy; jedna cytryna. Kiedy się przygotowywaliśmy, miał kilka drobnych problemów ze sprzętem, które choć nie były duże, wystarczyły, by zaczął się trochę frustrować; dwie cytryny. Kiedy dotarliśmy na miejsce nurkowania, jego o ring się rozpadł; Trzy cytryny. Mimo, że łatwo było to naprawić, w tym momencie wykazywał już wyraźne oznaki frustracji i wiedziałem, że jeśli będziemy próbowali kontynuować nurkowanie, gdyby coś się stało podczas jego trwania, mógłby sobie nie poradzić. Porozmawialiśmy i zgodził się, że tak, był zbyt zestresowany i musi się uspokoić. Wróciliśmy do centrum i rozebraliśmy się z naszych skafandrów. Kiedy usiedliśmy przy kawie i rozpoczęliśmy omawianie, widziałam, że znacznie się zrelaksował i odzyskał swoją zwykłą gotowość do działania. Poszliśmy na nurkowanie tego popołudnia i mieliśmy miłe relaksujące nurkowanie, które, jak powiedział, było właśnie tym, czego potrzebował, aby wrócić do nurkowania.

Utopione koszty - trudno powiedzieć nie?

Może być trudno odwołać nurkowanie z powodu rzeczy, które wydają się tak nieznaczące, szczególnie jeśli niema możliwości ponownego wykonania nurkowania, jeśli trzeba było za to zapłacić lub jest to kluczowe dla celu (jak np. kurs certyfikacyjny), coś co nazywamy "Kosztami utopionymi". Ale kluczowe pytanie, które należy sobie postawić, brzmi: "Jeśli coś pójdzie nie tak, czy wszyscy mamy wystarczające moce sprawcze, aby sobie z tym poradzić?". Jeśli odpowiedź brzmi prawdopodobnie nie lub nie, to powinno to pomóc Wam w podjęciu decyzji.

Podsumowanie

Podsumowując zmęczenie, znużenie i stres mogą spowodować, że zachowamy się w sposób, który może nam nie pomagać w czasie nurkowania, a wręcz może nam zaszkodzić. Upewnienie się, że jesteśmy dobrze wypoczęci przed nurkowaniem nie jest tylko po to, abyśmy mogli cieszyć się nim bardziej, ale abyśmy byli bezpieczni. Dodajmy do tego stres, a sprawy mogą szybko nabrać śmiertelnego tempa, dlatego warto być świadomym własnych zachowań związanych ze stresem, aby móc rozpoznać, czy nie jesteśmy w stanie wykonać nurkowania, a także wiedzieć, jak zachowują się partnerzy, gdy są zestresowani. Uważajcie na te cytryny!


Jenny jest pełnoetatową instruktorką nurkowania technicznego. Przed nurkowaniem, przez 10 lat pracowała w branży turystycznej, ucząc między innymi wspinaczki, kajakarstwa, żeglarstwa, narciarstwa, speleologii i kolarstwa. Jej zainteresowanie rozwojem zespołu zaczęło się od kształcenia na świeżym powietrzu, używając go jako narzędzia, aby pomóc ludziom dowiedzieć się więcej o komunikacji, planowaniu i pracy zespołowej.

Od 2009 roku mieszka w Dahab, w Egipcie ucząc nurkowania SCUBA. Obecnie jest instruktorem trenerem technicznym TDI, instruktorem Advanced trimix, Advanced mixed gas CCR diver oraz helitrox CCR instructor.

Jenny wspierała wiele głębokich nurkowań jako część zespołu nurkowego H2O divers i pracuje jako safety diver w branży kaskaderskiej.