Czynniki Ludzkie dla początkujących: Część 10: Bezpieczeństwo Psychologiczne

- polish andrzej górnicki bezpieczeństwo psychologiczne dla początkujcych jenny lord praca zespołowa przywództwo Feb 05, 2023

W kilku innych blogach serii dla początkujących wspominałam o Bezpieczeństwie Psychologicznym. Co to dokładnie jest i jak możemy je rozwijać?

Bezpieczeństwo psychologiczne istnieje wtedy, gdy członkowie zespołu mogą mówić o problemach, które mają, wiedząc, że zostaną wysłuchani i otoczeni szacunkiem, a nie zakrzyczani czy zignorowani. Rozwija się ono dzięki zaufaniu, pokorze i dobrej komunikacji. Nie jest to coś, co może się wydarzyć z dnia na dzień i zbudowanie tego może wymagać wiele pracy, ale jest to jedyna cecha definiująca każdy wysoko wydajny zespół.


Zaufanie

Zaufanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa psychologicznego. Jeśli nie wierzysz, że możesz się odezwać, nie narażając się na krzyki, bagatelizowanie lub, co najgorsze, wykluczenie z zespołu, to nie ma zaufania. Zaufanie wymaga uczciwości i życzliwości, a także przekonania, że osoba lub osoby, z którymi nurkujesz, mają zdolność do wykonania nurkowania. Innymi słowy, czy wierzysz, że reszta zespołu zrobi to, co mówi (uczciwość) i że nie robi tego tylko dla siebie, ale także dla dobra innych (życzliwość)?

Pokora

Pokora oznacza bycie skromnym. Nie oznacza to, że nie masz pewności siebie, ale oznacza, że potrafisz zaakceptować fakt, że nie wiesz wszystkiego i nie jesteś we wszystkim najlepszy. Oznacza to również, że słuchasz innych zarówno w swoim zespole, jak i poza nim.

Dla dobrej komunikacji musimy być otwarci na rozwijanie naszego rozumienia tego, co ludzie do nas mówią. W rozmowach łatwo jest przyjmować założenia i czasem się mylimy, dlatego musimy zrozumieć, że to na odbiorcy informacji spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy właściwie rozumiemy to, co powiedział nam nadawca. Więcej o komunikacji przeczytacie na tym blogu z serii dla początkujących.

Czy mogę dać ci jakąś informację zwrotną?

Prowadziłam ostatnio kurs i na koniec kursu zrobiłam swoje zwyczajowe omówienie po kursie. Obejmowało to nakłonienie studenta do powiedzenia mi, co jego zdaniem było jego mocnymi stronami i nad czym musi więcej pracować (i jak zamierzał to zrobić). Kiedy skończyliśmy, on zawstydzony, spojrzał na mnie i zapytał "czy mogę dać ci jakąś informację zwrotną?". Znam tego ucznia od kilku lat i ufam, że udzieli mi przydatnych informacji zwrotnych. Nasza komunikacja zawsze była bezpośrednia, a ja starałam się dać do zrozumienia, że jestem otwarta na naukę. On również ufa mi na tyle, że wie, iż może udzielić informacji zwrotnej, a ja nie odbiorę jej źle. Cieszę się z tego zaufania, ponieważ informacja zwrotna, którą mi przekazał (że czasami czuł się trochę przyśpieszany, a ponieważ nurkował głębiej niż do tej pory, więcej czasu dałoby mu szansę na zrelaksowanie się i osiągnięcie lepszego stanu umysłu) była naprawdę przydatna. Jest to dla mnie bardzo łatwa zmiana i warto ją wprowadzić, jeśli pomoże to moim przyszłym kursantom w doskonaleniu się.

To działa w obie strony...

Jak wynika z powyższego przykładu, bezpieczeństwo psychologiczne działa w obie strony - do i od lidera oraz członków zespołu, a także z kolegami. Jednak to lider zazwyczaj nadaje ton i dobry lider zrobi wszystko, aby w zespole panowała kultura bezpieczeństwa psychologicznego. Na początku może to być trudne, ponieważ otwarcie się wymaga odwagi, zwłaszcza że niektórzy ludzie nie rozumieją wartości pokory, która jest postrzegana jako słabość. Prostym sposobem na rozpoczęcie jest, gdy jako lider przyznasz się zespołowi do błędu, który popełniłeś. Nie musi to być nic wielkiego, wszyscy popełniamy drobne błędy każdego dnia. Przyznanie się do czegoś tak prostego jak "źle zrozumiałem twój sygnał ręką" lub "zapomniałem swojego balastu" pokazuje zespołowi, że masz pokorę - jesteś w stanie przyznać się do popełnianych błędów. Pokazuje im również, że dopuszczalne jest dzielenie się tymi błędami, co jest naprawdę ważne, ponieważ pozwala wszystkim uczyć się na błędach innych.

Podsumowanie

Podsumowując, bezpieczeństwo psychologiczne należy budować na fundamencie zaufania, pokory i dobrej komunikacji. To wszystko wymaga praktyki, a przyznanie się do własnych błędów jest jednym z najłatwiejszych sposobów na rozpoczęcie jego budowy. Kiedy istnieje, jest jednym z najsilniejszych narzędzi dla silnego, wysokowydajnego zespołu i szybko dostrzeżecie płynące z niego korzyści.


enny jest pełnoetatowym instruktorem nurkowania technicznego. Przed nurkowaniem, przez 10 lat pracowała w branży turystycznej, ucząc między innymi wspinaczki, kajakarstwa, żeglarstwa, narciarstwa, speleologii i kolarstwa. Jej zainteresowanie rozwojem zespołu zaczęło się od kształcenia na świeżym powietrzu, używając go jako narzędzia, aby pomóc ludziom dowiedzieć się więcej o komunikacji, planowaniu i pracy zespołowej.

Od 2009 roku mieszka w Dahab, w Egipcie ucząc nurkowania SCUBA. Obecnie jest instruktorem trenerem technicznym TDI, instruktorem Advanced trimix, Advanced mixed gas CCR diver oraz helitrox CCR instructor.

Jenny wspierała wiele głębokich nurkowań jako część zespołu nurkowego H2O divers i pracuje jako safety diver w branży kaskaderskiej.

Jeśli chciałbyś pogłębić swoje doświadczenie nurkowe, rozważ wzięcie udziału w kursie wprowadzającym online, który zmieni twoje podejście do nurkowania, ponieważ bezpieczeństwo jest twoim postrzeganiem, odwiedź stronę internetową.