Czynniki Ludzkie dla początkujących: Część 5: Podejmowanie decyzji nie jest tak proste jak się wydaje

- polish andrzej górnicki decision making dla początkujcych dummies jenny lord podejmowanie decyzji Jan 01, 2023

Kiedy ostatnio musieliście podjąć decyzję? Zgaduję, że pewnie najwyżej kilka minut temu. Ta decyzja mogła być bardzo duża (Tak, kupię ten dom) lub malutka (Tak, napiję się herbaty). Codziennie podejmujemy tysiące decyzji i większości z nich nawet nie rozpoznalibyśmy jako decyzji, ponieważ nasze odpowiedzi na nie są nieświadome. Ale kiedy jesteśmy pod wodą, podejmowanie decyzji może być różnicą między życiem a śmiercią, więc powinniśmy zadbać o to, by podjąć właściwą. Ale jak to zrobić?

Każda decyzja, którą podejmujemy jest inna. Być może zauważyliście, że kiedy jesteście w znanej sytuacji, bardzo łatwo jest zdecydować, co zrobić, ale kiedy robicie coś po raz pierwszy, może to być trudniejsze. Wynika to ze sposobu, w jaki podejmujemy decyzje. Istnieje kilka modeli, które opisują jak podejmujemy decyzje, a jeden z najbardziej popularnych mówi, że mamy dwie metody myślenia; system 1 i system 2. System 1 jest tym, czego używamy w znanych sytuacjach, to "auto-pilot". Kiedy jedziecie do pracy, docieracie na miejsce i nawet nie pamiętacie o przebiegu podróży. Właśnie tak, korzystaliście z systemu 1. Jest on naprawdę szybki i sprawdza się w przypadku rzeczy, które wykonujemy regularnie lub które są dla nas bardzo łatwe. Ale każdy kto zaczyna prowadzić samochód musi się na tym skupić, wymaga to myślenia. Zaczynamy od używania systemu 2 właśnie odpowiedzialnego za myślenie. Jest on znacznie wolniejszy i polega na tym, że świadomie musimy myśleć o różnych rzeczach. Pamiętacie jak uczyliście się i musieliście myśleć "lusterko, kierunkowskaz, potem manewr"? To dlatego, że była to nowa umiejętność, więc wymagała Systemu 2. Im więcej ćwiczymy, tym zadania stają się łatwiejsze i w końcu przechodzą do Systemu 1.

Innym sposobem patrzenia na podejmowanie decyzji jest przyjrzenie się temu, jak podejmują je eksperci a jak początkujący. Na blogu poświęconym świadomości sytuacyjnej wspomniałem o używaniu wskazówek lub " podpowiedzi", które pomagają nam podejmować decyzje. Jeśli doświadczony nurek znajdzie się w nowej sytuacji, rozejrzy się, zobaczy co się dzieje, zauważy jakie ma zasoby i podejmie decyzje w oparciu o te informacje, używając poprzednich doświadczeń jako modelu mentalnego. Natomiast początkujący może widzieć wszystkie te same rzeczy, ale nie wiedzieć co zrobić z tą informacją. Albo może potrzebować tak dużo czasu, by dowiedzieć się, co zrobić, że sytuacja się zmieniła.

Prowadziłam kiedyś nurkowanie z dwoma nowymi nurkami. Plan, który został przedstawiony, zakładał, że będziemy płynąć w jednym kierunku, aż pierwsza osoba osiągnie 110 barów, następnie wypłycimy i wrócimy do punktu wyjścia. Z powodu koralowców nie moglibyśmy wyjść w żadnym innym miejscu niż to, z którego skorzystaliśmy. Gdy płynęliśmy dalej, czułam, że delikatny prąd popycha nas od tyłu. Sprawdziłam gaz pozostałych i kiedy jeden z nich powiedział mi, że ma 130 barów, dałam sygnał, żeby zawrócić. Wyglądał na zdezorientowanego i powtórzył mi znak "130". Przytaknąłem i ponownie dałem znak do zwrotu, tym razem wskazując również, że jest prąd. Widziałam, że jego oczy otworzyły się ze zrozumienia.

Po nurkowaniu rozmawialiśmy o tym, dlaczego podjęłam decyzję o wcześniejszym zawróceniu. Mimo, że obaj przyznali, że czuli prąd, żaden z nich nie zdawał sobie sprawy, co by to oznaczało, gdyby trzymali się pierwotnego planu. Ponieważ byłam już w takiej sytuacji, łatwo było mi podjąć decyzję. Oni nie mieli takiego samego doświadczenia, więc nie mieli modelu mentalnego, który mógłby im pomóc. To właśnie w takich sytuacjach odprawy są naprawdę pomocne - dzielenie się procesem decyzyjnym pozwala innym na wykorzystanie tego modelu mentalnego w przyszłości, jeśli znajdą się w podobnej sytuacji.

Możecie wykorzystać te informacje, aby pomóc sobie. Kiedy uczycie się czegoś nowego, ćwiczcie! Pamiętajcie "Praktyka czyni trwałym". Pomaga ona przenieść umiejętności z systemu 2 do systemu 1 myślenia. I wykorzystujcie omówienia, aby pomóc dzielić się zrozumieniem modeli mentalnych. Jeśli ktoś podjął inną decyzję niż Ty byś podjął, zapytaj dlaczego. Może się okazać, że ktoś dostrzegł inne wskazówki, zauważył coś, czego wy nie zauważyliście lub miał wcześniej inne doświadczenia, z których mógł skorzystać. Gdy zaczynamy uważnie przyglądać się decyzjom podejmowanym przez ludzi, pomaga nam to znacznie lepiej ich zrozumieć i dzięki temu wiedzieć, co prawdopodobnie zrobią w przyszłości, co jest naprawdę przydatne, gdy znajdujemy się w środowisku, w którym komunikacja jest utrudniona, np. pod wodą!

Następna w tej serii jest komunikacja i dlaczego czasami idzie źle!

Powiązane blogi o podejmowaniu decyzji w nurkowaniu

https://www.thehumandiver.com/blog?tag=decision-making


Jenny jest pełnoetatowym instruktorem nurkowania technicznego. Przed nurkowaniem, przez 10 lat pracowała w branży turystycznej, ucząc między innymi wspinaczki, kajakarstwa, żeglarstwa, narciarstwa, speleologii i kolarstwa. Jej zainteresowanie rozwojem zespołu zaczęło się od kształcenia na świeżym powietrzu, używając go jako narzędzia, aby pomóc ludziom dowiedzieć się więcej o komunikacji, planowaniu i pracy zespołowej.

Od 2009 roku mieszka w Dahab, w Egipcie ucząc nurkowania SCUBA. Obecnie jest instruktorem trenerem technicznym TDI, instruktorem Advanced trimix, Advanced mixed gas CCR diver oraz helitrox CCR instructor.

Jenny wspierała wiele głębokich nurkowań jako część zespołu nurkowego H2O divers i pracuje jako safety diver w branży kaskaderskiej.

Jeśli chciałbyś pogłębić swoje doświadczenie nurkowe, rozważ wzięcie udziału w kursie wprowadzającym online, który zmieni twoje podejście do nurkowania, ponieważ bezpieczeństwo jest twoim postrzeganiem, odwiedź stronę internetową.