Ufasz mi? Czy ja mogę zaufać tobie?

- polish andrzej górnicki bezpieczeństwo psychologiczne jenny lord praca zespołowa przywództwo zaufanie Jan 07, 2024

Pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku pewien drobny złodziejaszek, William Thompson, chodził po Nowym Jorku jako dobrze ubrany dżentelmen i rozpoczynał rozmowy z nieznajomymi, jakby ich znał. Po pewnym czasie pytał ich: "Czy masz do mnie zaufanie, aby powierzyć mi swój zegarek do jutra?". Czasami tak się działo, a wtedy odchodził i nigdy więcej go nie widziano. Kiedy w końcu został złapany, gazety opisały go jako "Człowieka Zaufania" i stworzyły ten termin. New York Evening Post podał, że jedną z jego ofiar był pastor, który dał Thompsonowi trochę pieniędzy po tym, jak Thompson sam zaoferował mu pożyczkę. Następnie rzucił wyzwanie pastorowi, mówiąc: " Ty, nie obdarzyłbyś mnie takim zaufaniem".

Co to ma wspólnego z czynnikami ludzkimi? Cóż, zaufanie jest jednym z głównych czynników, jeśli chodzi o pracę zespołową. Simon Sinek wyjaśnia zaufanie za pomocą cytatu z Navy Seals: „Mogę powierzyć ci swoje życie, ale czy powierzę ci moje pieniądze i moją żonę?". Innymi słowy, twoje umiejętności mogą być wysokie, ale co z twoją uczciwością? William Thompson pokazał pastorowi swoją uczciwość, oferując najpierw pożyczenie mu pieniędzy. Kiedy już to pokazał, mężczyzna poczuł, że może zaufać temu człowiekowi, którego nawet nie znał. Dokładnie tak działa wiele oszustw.

To pokazuje, że uczciwość jest ważna. Oczywiście, każdy jest w stanie opiekować się czyimiś pieniędzmi przez krótki czas. Zdolność musi istnieć, aby mieć pewien stopień zaufania. Ale ile osób udowodniło, że są wystarczająco uczciwi, aby je oddać?

Jeśli chodzi o zespoły, uczciwość jest znacznie ważniejsza niż umiejętności. Trudność polega na udowodnieniu, że ktoś jest uczciwy. Dopóki uczciwość nie zostanie przetestowana, rzadko wiemy na pewno, komu możemy zaufać. Na szczęście, jako ludzie, jesteśmy w stanie wychwycić bardzo małe rzeczy, więc często wystarczą tylko rutynowe zadania, aby zacząć budować uczciwość, a tym samym zaufanie. Pojawianie się na czas, dostarczanie sprzętu, który się obiecało lub przestrzeganie uzgodnionego planu nurkowania są tego częścią. Ogólnie rzecz biorąc, przed dołączeniem do zespołu już w jakiś sposób zademonstrowaliśmy swoje umiejętności, czy to poprzez rozmowę kwalifikacyjną, ocenę praktyczną (np. kurs nurkowania) lub kogoś innego, kto za nas ręczy. W nieformalnych okolicznościach, takich jak łódź nurkowa, możesz spotkać swojego nowego partnera, którego umiejętności powoli poznajesz, po prostu nurkując razem. Przykłady takie jak ten powyżej pomagają budować uczciwość i zaufanie, co wyjaśnia, dlaczego tak wiele osób nurkując, zyskuje przyjaciół na całe życie!

 dwa fundamentalne składniki zaufania: umiejętności i uczciwość. Ale jest jeszcze jeden czynnik, który ma prawdopodobnie jeszcze większe znaczenie, a jest nim życzliwość. Jeśli wierzymy, że ktoś robi coś w naszym najlepszym interesie, są szanse, że zbudujemy z nim zaufanie szybciej i solidniej, niż gdybyśmy tylko wierzyli, że jest uczciwy i ma potrzebne umiejętności. Pomyśl o ludziach w swoim życiu, którym ufasz. Są szanse, że są to osoby, które prosisz, gdy potrzebujesz pomocy, ponieważ wiesz, że naprawdę im na tobie zależy. Dotyczy to wszystkich, od przyjaciół i współpracowników po partnerów do nurkowania, członków klubu, a nawet osób publicznych. Jeśli nie wierzymy już, że ktoś działa w sposób, który pokazuje, że ma nas na uwadze, to istnieje prawdopodobieństwo, że straciliśmy do niego zaufanie. 

Autor i ekspert w dziedzinie zachowań ludzkich, Shane Snow, opisuje je jako 3 bloki konstrukcyjne. Zdolność jest na samej górze. Jeśli ją stracimy, zaufanie może być nadal utrzymane, ponieważ akceptuje się, że każdy czasami popełnia błędy. Uczciwość znajduje się pośrodku, jeśli zostanie złamana, nadal można odbudować zaufanie. Jednak życzliwość jest podstawą - bez niej zaufanie jest stracone.

Na szczęście dla nas, jako nurków, którzy często nie postrzegamy siebie jako części zespołu, istnieje naturalna tendencja ludzi o wspólnej "tożsamości" do ufania sobie nawzajem. Innymi słowy, jestem nurkiem, a jeśli jesteś nurkiem, musisz być godny zaufania. Za każdym razem, gdy wchodzimy do wody z innym nurkiem (niezależnie od tego, czy znamy go dobrze, słabo, czy wcale), tworzymy zespół. Musimy współpracować, aby osiągnąć nasz cel, nawet jeśli jest nim po prostu dobra zabawa podczas nurkowania. Jeśli wykonujemy razem tylko jedno nurkowanie, będziemy w stanie ocenić tę wiarygodność tylko na podstawie umiejętności, ale jeśli planujemy nurkować razem ponownie, warto pamiętać o innych czynnikach. W kategoriach nurkowych, jaki jest najprostszy sposób na okazanie życzliwości? A może jeden z najbardziej podstawowych sposobów, które ludzie stosują od lat - herbata, kawa lub cola?

 Integracyjny model zaufania organizacyjnego

 Zaufanie zespołowe

Pięć dysfunkcji zespołu Patricka Lencioniego. Podstawą jest zaufanie. 

 


Jenny jest instruktorem nurkowania technicznego i nurkiem zabezpieczającym. Wcześniej przez 10 lat pracowała w zakresie edukacji plenerowej, ucząc między innymi wspinaczki skałkowej, kajakarstwa górskiego, żeglarstwa, narciarstwa, speleologii i kolarstwa. Jej zainteresowanie rozwojem zespołu zaczęło się od szkoleń typu outdoor, wykorzystując je jako narzędzie pomagające ludziom dowiedzieć się więcej o komunikacji, planowaniu i pracy zespołowej.

Od 2009 roku mieszka w Dahab w Egipcie, gdzie uczy nurkowania SCUBA. Obecnie jest instruktorem trenerem TDI, instruktorem Advanced Trimix, Advanced Mix Gas CCR oraz instruktorem Helitrox CCR.

Jenny uczestniczyła w wielu głębokich nurkowaniach jako część zespołu nurkowego H2O divers i pracuje jako nurek zabezpieczający w branży medialnej.

Jeśli chcesz pogłębić swoje doświadczenie nurkowe, rozważ udział w kursie wprowadzającym online, który zmieni twoje podejście do nurkowania, ponieważ bezpieczeństwo zależy od twojego postrzegania.  Droga do zmiany zaczyna się tu.

Andrzej jest instruktorem nurkowania technicznego i nurkowania na obiegach zamkniętych. Pracuje jako konsultant do spraw bezpieczeństwa i wydajności w branży nurkowej. Z wykształcenia jest psychologiem ze specjalizacją w psychologii społecznej i psychologii bezpieczeństwa. Jego główne zainteresowania w tych dziedzinach związane są z wydajnością człowieka w ekstremalnych środowiskach oraz budowaniem zespołów o wysokiej wydajności.  Andrzej ukończył studia podyplomowe w zakresie archeologii podwodnej i zdobył doświadczenie w roli osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo nurkowania w projektach naukowych- DSO. Od 2023 roku jest instruktorem Human Factors, prowadzi polski oddział The Human Factors. www.podcisnieniem.com.pl