Skąd nowicjusze wiedzą, jakie pytania zadawać?

- polish andrzej górnicki jenny lord uczenie Jun 23, 2024

W zeszłym tygodniu omawialiśmy, co rozumiemy przez „doświadczenie". Doświadczenie jest istotne dla nurków, ponieważ pozwala nam budować własne modele różnych sytuacji, z których możemy korzystać przy podejmowaniu decyzji lub rozwiązywaniu problemów w przyszłości. Doświadczenie w szerokim zakresie obszarów daje nam możliwość kreatywnego rozwiązywania problemów; poprzez wykorzystanie wzorców, które nie są identyczne, a jedynie podobne i zastosowanie ich w bieżącej sytuacji. Doświadczenie w wielu obszarach (wykonywanie wciąż i wciąż podobnych czynności) może sprawić, że będziemy podejmować decyzje szybciej, ponieważ stanie się to automatyczną czynnością. Kiedy ludzie mają więcej doświadczenia, luki w ich wiedzy stają się wyraźne i mogą pracować nad ich wypełnieniem. Ale co z nowicjuszami? Skąd mają wiedzieć, czego im brakuje?

Wiąże się to częściowo z tym blogiem. Gdy ktoś uczy się nowego tematu, potrzebuje wskazówek, by zacząć budować podstawową wiedzę lub umiejętności. Większość nowych nurków nie wiedziałaby, jak zapytać „czy wstrzymanie oddechu jest w porządku?", trzeba im to powiedzieć, a żeby to zrozumieć, muszą mieć wyjaśnione powody. Jest to jedna z trudności w nauce jakiegokolwiek nowego tematu lub czynności, nie wiemy, czego nie wiemy.

Joseph Luft i Harrington Ingham wymyślili ramy opisujące to, co my i inni wiemy. Został on pierwotnie zastosowany w psychologii i dotyczył ludzi, ale w tym kontekście możemy go zastosować do wiedzy lub umiejętności. Wygląda to tak:

Okno Johariego:

Arena - obszar widoczny - to umiejętności, które znamy i które inni widzą, że znamy.

Fasada to rzeczy, które albo my wiemy, ale inni nie wiedzą, że wiemy, albo rzeczy, które myślimy, że wiemy, ale inni nie wierzą, że tak jest. Mogą to być subiektywne rzeczy, takie jak pływalność. Mogę wierzyć, że mam świetną pływalność, ale mój partner, który obserwował, jak odbijam się od piasku przez całe nurkowanie, może uważać inaczej.

Ślepy punkt to obszar, którego sami nie widzimy. Możemy być naprawdę dobrzy w planowaniu nurkowań, ale nie zdawać sobie sprawy, że jesteśmy lepsi od innych.

Wreszcie mamy obszar nieznany. Dotyczy to zachowań lub umiejętności, o których nie wiemy, że jesteśmy do nich zdolni, lub wiedzy, o której nie zdawaliśmy sobie sprawy, a której inni również nie są świadomi. Znacie te sytuacje, w których nagle pojawia się przypadkowa informacja, którą zaskakujecie wszystkich lub nagle wyróżniacie się w czymś, o czym nie wiedzieliście, że potraficie? To właśnie jest Nieznane.

Donald Rumsfeld wygłosił słynne przemówienie na temat Iraku, kiedy mówił o "nieznanych i niepoznanych". Mówił o przedmiotach, umiejętnościach lub wiedzy, o których nie wiemy, że istnieją, w przeciwieństwie do "znanych niewiadomych", które są lukami w naszych umiejętnościach lub wiedzy. Jest to problem, z którym borykają się uczący się - istnieje wiele nieznanych niewiadomych.

Prowadzi to do trudnego problemu - skąd nowicjusz ma wiedzieć, jakie pytania zadać? Jak mają dostrzec ryzyko, jeśli nigdy wcześniej nie byli nauczani lub nie mieli z nim do czynienia? Prostą odpowiedzią jest ciekawość. Będąc ciekawym, możemy uczyć się informacji lub umiejętności, które są istotne. Prawdopodobnie dowiemy się o innych rzeczach, które nie są istotne, ale są to fragmenty, które trafiają do pola "Nieznane" i pojawiają się w nieoczekiwanym momencie! Zainteresowanie umiejętnościami i wiedzą jest dobre, ale powinniśmy być również świadomi tego, skąd czerpiemy informacje. Jaka jest ich jakość? Pytanie przypadkowych osób w Internecie może dostarczyć nam odpowiedzi, ale czy są one właściwe? Jeśli jesteśmy dociekliwi, możemy dowiedzieć się, kto jest prawdziwym ekspertem i wiedzieć, że możemy zaufać przekazywanym przez niego informacjom lub umiejętnościom. Uczymy się również sprawdzać informacje, które otrzymujemy, i widzimy opinie innych ludzi na temat tego, jak należy postępować. To samo dzieje się, gdy wybieramy, kto będzie nas uczył. Będąc ciekawym naszych instruktorów i dowiadując się o ich doświadczeniu w nauczaniu, stylu, oczekiwaniach, historii nauczania i umiejętnościach, możemy zdecydować, kto jest dla nas najlepszym nauczycielem.

Ciekawość nie oznacza, że będziemy zadawać właściwe pytania lub dowiemy się wszystkiego, co trzeba wiedzieć. Oznacza to jednak, że zaczniemy rozumieć więcej i dowiemy się, z jakich źródeł korzystać, aby uzyskać jeszcze więcej informacji. Zadając pytania, mamy również większe szanse na zapamiętanie większej ilości informacji. Najlepszym pytaniem, jakie zadajemy podczas nauki, jest Dlaczego? Kiedy rozumiemy powody wykonywania danej umiejętności, konfiguracji sprzętu, sposobu planowania nurkowania lub czegokolwiek innego, nie tylko łatwiej jest nam zapamiętać, ale także możemy zacząć rozumieć, kiedy należy zrobić coś innego. Od nowicjuszy zwykle oczekuje się przestrzegania zasad, ponieważ nie mają oni doświadczenia ani wiedzy, by postąpić inaczej. Jeśli poznamy powód stojący za daną zasadą, to będziemy w stanie dostrzec, że mogą istnieć sytuacje, w których ślepe podążanie za nią nie jest właściwe. Łącząc to z dużym doświadczeniem, będziemy w stanie współpracować z ludźmi, którzy ustalili zasady i dostosowywać je w razie potrzeby.

Luki w naszej wiedzy lub umiejętnościach odkryjemy dopiero wtedy, gdy będziemy ich potrzebować. W tym artykule David Snowden stwierdza, że „wiemy tylko to, co wiemy, kiedy musimy to wiedzieć; to znaczy, że ludzka wiedza jest głęboko kontekstowa - jest wyzwalana przez okoliczności". Nie jesteśmy w stanie utrzymać wszystkiego, co wiemy, na zawsze w naszych umysłach, nasze mózgi po prostu nie działają w ten sposób. Dlatego też, gdy już się czegoś nauczymy, ważne jest, aby wracać do tego od czasu do czasu, niezależnie od tego, czy jest to wiedza taka jak zrozumienie DCS lub planowanie nurkowania, czy też umiejętności takie jak zdejmowanie maski lub umiejętności z zakresu ratownictwa.

 


Jenny jest instruktorem nurkowania technicznego i nurkiem zabezpieczającym. Wcześniej przez 10 lat pracowała w zakresie edukacji plenerowej, ucząc między innymi wspinaczki skałkowej, kajakarstwa górskiego, żeglarstwa, narciarstwa, speleologii i kolarstwa. Jej zainteresowanie rozwojem zespołu zaczęło się od szkoleń typu outdoor, wykorzystując je jako narzędzie pomagające ludziom dowiedzieć się więcej o komunikacji, planowaniu i pracy zespołowej.

Od 2009 roku mieszka w Dahab w Egipcie, gdzie uczy nurkowania SCUBA. Obecnie jest instruktorem trenerem TDI, instruktorem Advanced Trimix, Advanced Mix Gas CCR oraz instruktorem Helitrox CCR.

Jenny uczestniczyła w wielu głębokich nurkowaniach jako część zespołu nurkowego H2O divers i pracuje jako nurek zabezpieczający w branży medialnej.

Jeśli chcesz pogłębić swoje doświadczenie nurkowe, rozważ udział w kursie wprowadzającym online, który zmieni twoje podejście do nurkowania, ponieważ bezpieczeństwo zależy od twojego postrzegania.  Droga do zmiany zaczyna się tu.

Andrzej jest instruktorem nurkowania technicznego i nurkowania na obiegach zamkniętych. Pracuje jako konsultant do spraw bezpieczeństwa i wydajności w branży nurkowej. Z wykształcenia jest psychologiem ze specjalizacją w psychologii społecznej i psychologii bezpieczeństwa. Jego główne zainteresowania w tych dziedzinach związane są z wydajnością człowieka w ekstremalnych środowiskach oraz budowaniem zespołów o wysokiej wydajności.  Andrzej ukończył studia podyplomowe w zakresie archeologii podwodnej i zdobył doświadczenie w roli osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo nurkowania w projektach naukowych- DSO. Od 2023 roku jest instruktorem Human Factors, prowadzi polski oddział The Human Factors. www.podcisnieniem.com.pl