Tworzenie zespołu „na chwilę"

- polish andrzej górnicki jenny lord praca zespołowa przywództwo Dec 23, 2023

Zespół - „Grupa ludzi pracujących razem, aby osiągnąć wspólny cel".

Mówimy sporo o pracy zespołowej i przywództwie, ale często jestem pytany dlaczego, skoro nurkowanie nie jest sportem zespołowym. Chociaż nie jest to tradycyjny sport zespołowy, to poza nurkowaniem solo (i nawet wtedy są oni często częścią zespołu) zazwyczaj nurkujemy z co najmniej jedną, jeśli nie wieloma innymi osobami. Z definicji jesteśmy więc zespołem. Wspólnym, często niewypowiedzianym celem każdego nurkowania jest przetrwanie w nieprzyjaznym środowisku pod wodą. Możemy mieć cele drugorzędne, takie jak fotografowanie, eksploracja lub mapowanie, ale przede wszystkim chcemy być w stanie bezpiecznie wyjść z wody.

Jak więc stworzyć zespół, zwłaszcza w tak krótkim czasie, jaki mamy na nurkowanie? W grę wchodzi kilka czynników. Po pierwsze, czy będziemy nurkować z tymi samymi osobami przez więcej niż jedno nurkowanie? Jeśli tak, to znacznie łatwiej jest zacząć budować zespół. Wykonanie z kimś tylko jednego nurkowania nie daje nam szansy na poznanie go i dlatego dobranie się z kimś do pary w ostatniej chwili może być niełatwe. Nadal jesteśmy w stanie upewnić się, że przynajmniej skutecznie się komunikujemy, przeprowadzając odprawę. Nie musi to być jeden z partnerów prowadzący odprawę, może to być divemaster lub instruktor, o ile mamy wspólną metodę komunikacji, którą oboje rozumiemy. I tak każdy powinien znać podstawowe sygnały, ale o ile mi wiadomo, nikt nigdy nie zginął od ich przypomnienia. Podstawowe procedury powinny być również uzgodnione wcześniej; jakie jest ciśnienie, przy którym zawracamy, kiedy należy rozpocząć wynurzanie na powierzchnię lub przystanek bezpieczeństwa i jaką trasę planujemy płynąć? Wreszcie, jakie są cele nurkowania? Wspomnieliśmy już o „przetrwaniu", ale zwykle są też inne. od zwykłego rozglądania się, po robienie zdjęć, mapowanie, badanie lub eksplorację. Realistycznie rzecz biorąc, jeśli będziecie nurkować tylko raz, to jest to prawdopodobnie wszystko, co możecie zrobić, aby zbudować zespół partnerski. Omówienie po nurkowaniu pomoże wam jako jednostkom wyciągnąć wnioski i nie musi to być długie, formalne omówienie. Proste pytania „Co poszło dobrze i dlaczego?" oraz „Co mogę lub możemy poprawić i jak?" (skierowane zarówno do siebie, jak i partnera lub tylko do siebie, jeśli partner nie jest otwarty na takie pytania) dadzą ci ramy do przemyślenia.

Prawdziwa zabawa zaczyna się wtedy, gdy zamierzacie nurkować razem przez dłuższy czas. Połączenie się w parę z nieznajomym na safari na tydzień? Gratulujemy, niech rozpocznie się budowanie zespołu. Dołączenie do kursu? Podobnie. „Budowanie zespołu" zyskało ostatnio negatywne implikacje, głównie z powodu osób, które zostały wrzucone w trudne lub nieprzyjemne środowisko z „trenerami", którzy nie zostali dobrze przeszkoleni. W rzeczywistości, o ile nie mieszkacie i nie pracujecie sami i nie jesteście zaangażowani w żadne inne działania, wszyscy cały czas budujemy zespoły. Zespoły te są zazwyczaj płynne i często się zmieniają. Nowe osoby dołączają do firmy lub z niej odchodzą. Nawet najbardziej ugruntowane zespoły muszą dostosowywać się do ludzi w nich pracujących, codziennie każdy ma inny nastrój, poziom energii i zdolność radzenia sobie ze stresem. Jeśli chodzi o krótkoterminowe budowanie zespołu (co jest najczęstszą formą w nurkowaniu rekreacyjnym), musimy być świadomi, że jest mało prawdopodobne, abyśmy zbudowali wysoce efektywny zespół, po prostu nie mamy czasu, aby poznać nawzajem swoje dziwactwa. Podobnie jak w przypadku scenariusza z jednym nurkowaniem, priorytetem powinna być komunikacja. To tutaj można rozwiązać 99% problemów. Jeśli możemy się przynajmniej komunikować, to jeśli coś nie dzieje się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, możemy dowiedzieć się, dlaczego i zacząć rozumieć model mentalny drugiej osoby. Pomoże w tym solidna odprawa i omówienie.

 

Ogromną częścią pracy zespołowej jest zaufanie (kolejny powód, dla którego praca zespołowa zyskała niekorzystny wydźwięk; ćwiczenia zaufania wymuszone na ludziach, którzy albo nie ufają sobie nawzajem, albo nie mieli szansy nawet zacząć budować zaufania). Zaufanie zaczyna się od pokazania, że jesteś osobą kompetentną. Oznacza to, że wasze umiejętności nurkowania będą oceniane przez waszych nowych kolegów z zespołu. Należy pokazać, że jest się rzetelnym. Czy jesteś w stanie podążać za podawanymi ci instrukcjami? Jeśli zostałeś poinstruowany, że maksymalna głębokość nurkowania wynosi 30 m, czy schodzisz na 40 m? Wreszcie musisz pokazać, że jesteś „graczem zespołowym". Samolubni ludzie rzadko są dobrymi członkami zespołu. Działania tak proste, jak oferowanie pomocy lub pozwalanie innym wskoczyć do wody przed tobą, pozwalają zademonstrować, że potrafisz być rozważny, a tym samym jesteś bardziej wartościowym członkiem zespołu.

Ostatnią częścią budowania krótkoterminowego zespołu jest upewnienie się, że każdy zna swój cel, czyli jasność roli. Jakie jest twoje zadanie w zespole? Jeśli jesteś na safari przez tydzień, prawdopodobnie jesteś tam, aby dobrze się bawić i zobaczyć nowe miejsca. To twoja rola! Będziesz mieć również inne (ponownie, często niewypowiedziane) role. Pomoc w dopilnowaniu, by partner był gotowy do wejścia do wody? Twoje zadanie; inaczej znane jako sprawdzenie partnerskie. Zapoznanie się ze sprzętem na wypadek sytuacji awaryjnej. Ponownie; twoja praca. Znajomość procedur awaryjnych? Tak, znowu to samo. Może się to wydawać oczywiste, ale jeśli faktycznie jesteśmy świadomi tych ról i powodu, dla którego je mamy, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że zrobimy to, co jest potrzebne do bezpiecznego nurkowania. Kto z nas nie wskoczył kiedyś do wody bez balastu? Lub z niedopiętym suchym skafandrem? Albo musiał czekać, podczas gdy nasz partner nieśmiało wspinał się po drabinie, aby zabrać swój balast? Lub wił się na powierzchni, próbując dopiąć suwak. Zajmuje to znacznie więcej czasu i wysiłku niż szybka kontrola partnera, a mimo to wciąż są ludzie, którzy wyśmiewają je jako stratę czasu.

 

Wszystkie te rzeczy odnoszą się również do zespołów, które będą razem przez dłuższy czas, jednak należy pamiętać, że budując zespół w określonym celu (takim jak organizacja centrum nurkowego, zespół badaczy lub dokumentacja wraku), zwykle mamy znacznie większe możliwości wyboru członków. W przykładach, które podałem powyżej, są to zespoły, które zostały zebrane razem przez okoliczności, niezależnie od tego, czy jest to safari, kurs, czy tylko dzień nurkowy.

Podsumowanie

Prawie wszyscy nurkujemy w zespołach, przez większość czasu. Komunikacja jest kluczowa; musimy być w stanie zrozumieć, co mówi druga osoba. Zaufanie jest niezbędne i opiera się na kompetencjach, uczciwości i szacunku dla innych. Wreszcie potrzebujemy jasności roli. Nie chodzi tylko o to, by wiedzieć, JAKA jest nasza rola, ale także, DLACZEGO musimy robić wszystkie rzeczy związane z tą rolą.

Więcej informacji można znaleźć w serii Dla Początkujących na temat pracy zespołowej i komunikacji tutaj:

Dla Początkujących - Nurkowanie zespołowe

Dla Początkujących - Komunikacja

Ta seria dotyczy tego, jak budować bezpieczeństwo psychologiczne w zespołach i dlaczego jest ono potrzebne:

 


Jenny jest instruktorem nurkowania technicznego i nurkiem zabezpieczającym. Wcześniej przez 10 lat pracowała w zakresie edukacji plenerowej, ucząc między innymi wspinaczki skałkowej, kajakarstwa górskiego, żeglarstwa, narciarstwa, speleologii i kolarstwa. Jej zainteresowanie rozwojem zespołu zaczęło się od szkoleń typu outdoor, wykorzystując je jako narzędzie pomagające ludziom dowiedzieć się więcej o komunikacji, planowaniu i pracy zespołowej.

Od 2009 roku mieszka w Dahab w Egipcie, gdzie uczy nurkowania SCUBA. Obecnie jest instruktorem trenerem TDI, instruktorem Advanced Trimix, Advanced Mix Gas CCR oraz instruktorem Helitrox CCR.

Jenny uczestniczyła w wielu głębokich nurkowaniach jako część zespołu nurkowego H2O divers i pracuje jako nurek zabezpieczający w branży medialnej.

Jeśli chcesz pogłębić swoje doświadczenie nurkowe, rozważ udział w kursie wprowadzającym online, który zmieni twoje podejście do nurkowania, ponieważ bezpieczeństwo zależy od twojego postrzegania.  Droga do zmiany zaczyna się tu.