Czynniki Ludzkie dla początkujących: Część 7 Nurkowanie zespołowe - nie tylko w nurkowaniu technicznym

- polish dla początkujcych dummies jenny lord praca zespołowa teamwork Jan 14, 2023

Piłka nożna. Rugby. Hokej. Baseball. Wszystkie te dyscypliny są dobrze znanymi sportami drużynowymi i oczywiście tak.... cały zespół musi grać dobrze, współpracując ze sobą, aby drużyna mogła wygrać. Ale co z nurkowaniem? Gdzie w tym wszystkim jest praca zespołowa?

Zacznijmy od podstaw; co rozumiemy przez zespół? Praca zespołowa jest wtedy, gdy grupa ludzi łączy się, aby osiągnąć wspólny cel, pracując zależnie od siebie i dynamicznie, aby ten wspólny cel osiągnąć. Więc kiedy myślimy o nurkowaniu, jaki jest nasz wspólny cel? Na najbardziej podstawowym poziomie, jest to po prostu bezpieczny powrót na powierzchnię bez żadnych szkód fizycznych lub emocjonalnych. Rzadko uznajemy to za cel, ponieważ często mamy inne, takie jak odkrywanie nowego miejsca, fotografowanie jakichś stworzeń lub po prostu czerpanie przyjemności z unoszenia się w wodzie, ale czy mówimy to czy nie, jest to oczekiwane. I pomijając nurkowania solo, jesteśmy w zespole, nawet jeśli to tylko para partnerów. Czyli z definicji mamy zespół! Ale jak możemy to wykorzystać?

Jasność ról

Cóż, najważniejszą częścią każdego zespołu jest upewnienie się, że cały zespół wie, jaki jest cel, jaka jest jego rola i jak się komunikować, aby dzielić się najważniejszymi informacjami w odpowiednim czasie. Pomyśl o swojej roli w pracy - miejmy nadzieję, że znasz wszystkie te trzy rzeczy.

W nurkowaniu przyjmujemy "powrót na powierzchnię" za pewnik (choć warto o tym czasem przypomnieć!), dlatego ważne jest, aby każdy w zespole znał inne powody, dla których nurkujemy. Jeśli jedna osoba jest tam po to, aby sporządzić mapę miejsca nurkowego, podczas gdy inna ma na celu zrobienie zdjęć określonego gatunku ryb, może się okazać, że ich cele nie są kompatybilne.
Co do roli, kto prowadzi nurkowanie? Czy to ta sama osoba, która prowadzi nawigację? Co powiesz na sprawdzenie braku limitów dekompresji lub planów dekompresji? Upewnienie się, że każdy zna swoje role, może zapobiec późniejszemu zamieszaniu. Jeśli założymy, że ktoś inny prowadzi nawigację, podczas gdy my mamy oczy i mózgi skupione na zdjęciach, które robimy, to bardzo łatwo jest się zgubić, gdy zorientujemy się, że nasz partner myślał, że to my odpowiadamy za nawigację.
Jeśli chodzi o komunikację, mamy wiele przeszkód, które mogą ją utrudniać (zobacz ostatni blog Dla Początkujących o komunikacji, aby uzyskać więcej informacji). Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy rozumieli te same sygnały. Ważne jest również, aby każdy czuł się dobrze mówiąc, jeśli czegoś nie rozumie lub jeśli uważa, że coś jest nie tak.
Najlepszym momentem na omówienie tych wszystkich kwestii jest odprawa. A najlepszym momentem, aby dowiedzieć się, czy coś nie poszło zgodnie z oczekiwaniami lub nie zostało zrozumiane, jest omówienie. Omówienia są naprawdę ważne, aby pomóc zespołowi uczyć się i poprawiać. Mówienie o tym może to być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli członkowie zespołu uważają, że istnieje duża różnica w statusie między nimi, tak jak w przypadku, gdy kursant nurkuje z instruktorem. Dobrze przeprowadzone omówienie, gdzie ludzie czują się komfortowo dzieląc się swoimi przemyśleniami i błędami, może naprawdę pomóc zespołowi w doskonaleniu się, a to zaczyna się od lidera tworzącego takie środowisko (więcej o tym w następnym blogu!).

 

Zaufanie

Ostatnim i prawdopodobnie najważniejszym elementem pracy zespołowej jest zaufanie. Bez niego zespół nie może się rozwijać, ale jest to jedna z najtrudniejszych rzeczy do wypracowania. Zaufanie trzeba budować powoli, dlatego zespoły (lub pary partnerów), które nurkują razem, często są silniejsze niż nowo powstałe zespoły lub partnerzy, którzy dopiero co się poznali. Na końcu tego bloga znajdziesz link do serii czterech blogów o tym jak to zrobić.

Jako instruktor, często mam studentów, którzy nigdy nie spotkali się ze sobą przed rozpoczęciem kursu. Dzisiaj był właśnie taki dzień, na szczęście dogadali się i dobrze współpracowali. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Na jednym z kursów, który szczególnie zapadł mi w pamięć, miałam małżeństwo oraz trzeciego studenta, którego dopiero poznali. Już pierwszego dnia stało się jasne, że w zespole są problemy. Nowy" student bardzo dobrze dogadywał się z pozostałymi, ale małżeństwo.......well, jedno z nich przyznało mi się później, że już zaczęli rozmawiać o rozwodzie! Niestety, brak zaufania między nimi był wyraźny, zwłaszcza pod wodą. Oznaczało to, że jeśli jedno z nich podjęło jakąś decyzję, drugie nie zawsze chciało zrobić to, co mu powiedziano. Ponadto, gdy jedno popełniało błąd, drugie nie chciało mu w żaden sposób pomóc.

Starałam się, aby wszystkie omówienia były konstruktywne i nie pozwalały na wzajemne obwinianie się, zamiast tego starałam się skupić na tym, jak można to poprawić. To był zdecydowanie najtrudniejszy kurs, jaki kiedykolwiek przeprowadziłam. Nie pomogło mi to, że musiałam oblać jedną osobę z pary, ponieważ nie spełniła wszystkich wymagań dotyczących wydajności, co z pewnością nie pomogło ich małżeństwu! Nauczyłem się jednak wiele o tym, jak ważne jest zaufanie w zespole i jak czasami lepiej jest rozdzielić zespół, który nie działa, zwłaszcza jeśli jest to spowodowane długotrwałymi problemami, jak w tym przypadku!

Podsumowanie

Podsumowując, zespół to grupa ludzi pracujących razem, aby osiągnąć wspólny cel. Briefy i Omówienia pomagają zespołowi dzielić model mentalny, co oznacza, że mogą szybciej uczyć się od siebie nawzajem. I wreszcie, zaufanie jest prawdopodobnie najważniejszym elementem pracy zespołowej, bez niego zespół skończy pracując przeciwko sobie, zamiast ze sobą.

Do zobaczenia za tydzień na kolejnym blogu z tej serii Dla Początkujących, wszystko o przywództwie.

Czteroczęściowa seria o budowaniu zespołów w nurkowaniu: Część 1


Jenny jest pełnoetatową instruktorką nurkowania technicznego. Przed nurkowaniem, przez 10 lat pracowała w branży turystycznej, ucząc między innymi wspinaczki, kajakarstwa, żeglarstwa, narciarstwa, speleologii i kolarstwa. Jej zainteresowanie rozwojem zespołu zaczęło się od kształcenia na świeżym powietrzu, używając go jako narzędzia, aby pomóc ludziom dowiedzieć się więcej o komunikacji, planowaniu i pracy zespołowej.

Od 2009 roku mieszka w Dahab, w Egipcie ucząc nurkowania SCUBA. Obecnie jest instruktorem trenerem technicznym TDI, instruktorem Advanced trimix, Advanced mixed gas CCR diver oraz helitrox CCR instructor.

Jenny wspierała wiele głębokich nurkowań jako część zespołu nurkowego H2O divers i pracuje jako safety diver w branży kaskaderskiej.

Jeśli chciałbyś pogłębić swoje doświadczenie nurkowe, rozważ wzięcie udziału w kursie wprowadzającym online, który zmieni twoje podejście do nurkowania, ponieważ bezpieczeństwo jest twoim postrzeganiem, odwiedź stronę internetową.