
Czynniki Ludzkie dla pocz膮tkuj膮cych: Cz臋艣膰 7 Nurkowanie zespo艂owe - nie tylko w nurkowaniu technicznym
Jan 14, 2023Pi艂ka no偶na. Rugby. Hokej. Baseball. Wszystkie te dyscypliny s膮 dobrze znanymi sportami dru偶ynowymi i oczywi艣cie tak.... ca艂y zesp贸艂 musi gra膰 dobrze, wsp贸艂pracuj膮c ze sob膮, aby dru偶yna mog艂a wygra膰. Ale co z nurkowaniem? Gdzie w tym wszystkim jest praca zespo艂owa?
Zacznijmy od podstaw; co rozumiemy przez zesp贸艂? Praca zespo艂owa jest wtedy, gdy grupa ludzi 艂膮czy si臋, aby osi膮gn膮膰 wsp贸lny cel, pracuj膮c zale偶nie od siebie i dynamicznie, aby ten wsp贸lny cel osi膮gn膮膰. Wi臋c kiedy my艣limy o nurkowaniu, jaki jest nasz wsp贸lny cel? Na najbardziej podstawowym poziomie, jest to po prostu bezpieczny powr贸t na powierzchni臋 bez 偶adnych szk贸d fizycznych lub emocjonalnych. Rzadko uznajemy to za cel, poniewa偶 cz臋sto mamy inne, takie jak odkrywanie nowego miejsca, fotografowanie jakich艣 stworze艅 lub po prostu czerpanie przyjemno艣ci z unoszenia si臋 w wodzie, ale czy m贸wimy to czy nie, jest to oczekiwane. I pomijaj膮c nurkowania solo, jeste艣my w zespole, nawet je艣li to tylko para partner贸w. Czyli z definicji mamy zesp贸艂! Ale jak mo偶emy to wykorzysta膰?
Jasno艣膰 r贸l
C贸偶, najwa偶niejsz膮 cz臋艣ci膮 ka偶dego zespo艂u jest upewnienie si臋, 偶e ca艂y zesp贸艂 wie, jaki jest cel, jaka jest jego rola i jak si臋 komunikowa膰, aby dzieli膰 si臋 najwa偶niejszymi informacjami w odpowiednim czasie. Pomy艣l o swojej roli w pracy - miejmy nadziej臋, 偶e znasz wszystkie te trzy rzeczy.
W nurkowaniu przyjmujemy "powr贸t na powierzchni臋" za pewnik (cho膰 warto o tym czasem przypomnie膰!), dlatego wa偶ne jest, aby ka偶dy w zespole zna艂 inne powody, dla kt贸rych nurkujemy. Je艣li jedna osoba jest tam po to, aby sporz膮dzi膰 map臋 miejsca nurkowego, podczas gdy inna ma na celu zrobienie zdj臋膰 okre艣lonego gatunku ryb, mo偶e si臋 okaza膰, 偶e ich cele nie s膮 kompatybilne.
Co do roli, kto prowadzi nurkowanie? Czy to ta sama osoba, kt贸ra prowadzi nawigacj臋? Co powiesz na sprawdzenie braku limit贸w dekompresji lub plan贸w dekompresji? Upewnienie si臋, 偶e ka偶dy zna swoje role, mo偶e zapobiec p贸藕niejszemu zamieszaniu. Je艣li za艂o偶ymy, 偶e kto艣 inny prowadzi nawigacj臋, podczas gdy my mamy oczy i m贸zgi skupione na zdj臋ciach, kt贸re robimy, to bardzo 艂atwo jest si臋 zgubi膰, gdy zorientujemy si臋, 偶e nasz partner my艣la艂, 偶e to my odpowiadamy za nawigacj臋.
Je艣li chodzi o komunikacj臋, mamy wiele przeszk贸d, kt贸re mog膮 j膮 utrudnia膰 (zobacz ostatni blog Dla Pocz膮tkuj膮cych o komunikacji, aby uzyska膰 wi臋cej informacji). Dlatego bardzo wa偶ne jest, aby艣my wszyscy rozumieli te same sygna艂y. Wa偶ne jest r贸wnie偶, aby ka偶dy czu艂 si臋 dobrze m贸wi膮c, je艣li czego艣 nie rozumie lub je艣li uwa偶a, 偶e co艣 jest nie tak.
Najlepszym momentem na om贸wienie tych wszystkich kwestii jest odprawa. A najlepszym momentem, aby dowiedzie膰 si臋, czy co艣 nie posz艂o zgodnie z oczekiwaniami lub nie zosta艂o zrozumiane, jest om贸wienie. Om贸wienia s膮 naprawd臋 wa偶ne, aby pom贸c zespo艂owi uczy膰 si臋 i poprawia膰. M贸wienie o tym mo偶e to by膰 trudnym zadaniem, zw艂aszcza je艣li cz艂onkowie zespo艂u uwa偶aj膮, 偶e istnieje du偶a r贸偶nica w statusie mi臋dzy nimi, tak jak w przypadku, gdy kursant nurkuje z instruktorem. Dobrze przeprowadzone om贸wienie, gdzie ludzie czuj膮 si臋 komfortowo dziel膮c si臋 swoimi przemy艣leniami i b艂臋dami, mo偶e naprawd臋 pom贸c zespo艂owi w doskonaleniu si臋, a to zaczyna si臋 od lidera tworz膮cego takie 艣rodowisko (wi臋cej o tym w nast臋pnym blogu!).
Zaufanie
Ostatnim i prawdopodobnie najwa偶niejszym elementem pracy zespo艂owej jest zaufanie. Bez niego zesp贸艂 nie mo偶e si臋 rozwija膰, ale jest to jedna z najtrudniejszych rzeczy do wypracowania. Zaufanie trzeba budowa膰 powoli, dlatego zespo艂y (lub pary partner贸w), kt贸re nurkuj膮 razem, cz臋sto s膮 silniejsze ni偶 nowo powsta艂e zespo艂y lub partnerzy, kt贸rzy dopiero co si臋 poznali. Na ko艅cu tego bloga znajdziesz link do serii czterech blog贸w o tym jak to zrobi膰.
Jako instruktor, cz臋sto mam student贸w, kt贸rzy nigdy nie spotkali si臋 ze sob膮 przed rozpocz臋ciem kursu. Dzisiaj by艂 w艂a艣nie taki dzie艅, na szcz臋艣cie dogadali si臋 i dobrze wsp贸艂pracowali. Nie zawsze jednak tak si臋 dzieje. Na jednym z kurs贸w, kt贸ry szczeg贸lnie zapad艂 mi w pami臋膰, mia艂am ma艂偶e艅stwo oraz trzeciego studenta, kt贸rego dopiero poznali. Ju偶 pierwszego dnia sta艂o si臋 jasne, 偶e w zespole s膮 problemy. Nowy" student bardzo dobrze dogadywa艂 si臋 z pozosta艂ymi, ale ma艂偶e艅stwo.......well, jedno z nich przyzna艂o mi si臋 p贸藕niej, 偶e ju偶 zacz臋li rozmawia膰 o rozwodzie! Niestety, brak zaufania mi臋dzy nimi by艂 wyra藕ny, zw艂aszcza pod wod膮. Oznacza艂o to, 偶e je艣li jedno z nich podj臋艂o jak膮艣 decyzj臋, drugie nie zawsze chcia艂o zrobi膰 to, co mu powiedziano. Ponadto, gdy jedno pope艂nia艂o b艂膮d, drugie nie chcia艂o mu w 偶aden spos贸b pom贸c.
Stara艂am si臋, aby wszystkie om贸wienia by艂y konstruktywne i nie pozwala艂y na wzajemne obwinianie si臋, zamiast tego stara艂am si臋 skupi膰 na tym, jak mo偶na to poprawi膰. To by艂 zdecydowanie najtrudniejszy kurs, jaki kiedykolwiek przeprowadzi艂am. Nie pomog艂o mi to, 偶e musia艂am obla膰 jedn膮 osob臋 z pary, poniewa偶 nie spe艂ni艂a wszystkich wymaga艅 dotycz膮cych wydajno艣ci, co z pewno艣ci膮 nie pomog艂o ich ma艂偶e艅stwu! Nauczy艂em si臋 jednak wiele o tym, jak wa偶ne jest zaufanie w zespole i jak czasami lepiej jest rozdzieli膰 zesp贸艂, kt贸ry nie dzia艂a, zw艂aszcza je艣li jest to spowodowane d艂ugotrwa艂ymi problemami, jak w tym przypadku!
Podsumowanie
Podsumowuj膮c, zesp贸艂 to grupa ludzi pracuj膮cych razem, aby osi膮gn膮膰 wsp贸lny cel. Briefy i Om贸wienia pomagaj膮 zespo艂owi dzieli膰 model mentalny, co oznacza, 偶e mog膮 szybciej uczy膰 si臋 od siebie nawzajem. I wreszcie, zaufanie jest prawdopodobnie najwa偶niejszym elementem pracy zespo艂owej, bez niego zesp贸艂 sko艅czy pracuj膮c przeciwko sobie, zamiast ze sob膮.
Do zobaczenia za tydzie艅 na kolejnym blogu z tej serii Dla Pocz膮tkuj膮cych, wszystko o przyw贸dztwie.
Czterocz臋艣ciowa seria o budowaniu zespo艂贸w w nurkowaniu: Cz臋艣膰 1
Jenny jest pe艂noetatow膮 instruktork膮 nurkowania technicznego. Przed nurkowaniem, przez 10 lat pracowa艂a w bran偶y turystycznej, ucz膮c mi臋dzy innymi wspinaczki, kajakarstwa, 偶eglarstwa, narciarstwa, speleologii i kolarstwa. Jej zainteresowanie rozwojem zespo艂u zacz臋艂o si臋 od kszta艂cenia na 艣wie偶ym powietrzu, u偶ywaj膮c go jako narz臋dzia, aby pom贸c ludziom dowiedzie膰 si臋 wi臋cej o komunikacji, planowaniu i pracy zespo艂owej.
Od 2009 roku mieszka w Dahab, w Egipcie ucz膮c nurkowania SCUBA. Obecnie jest instruktorem trenerem technicznym TDI, instruktorem Advanced trimix, Advanced mixed gas CCR diver oraz helitrox CCR instructor.
Jenny wspiera艂a wiele g艂臋bokich nurkowa艅 jako cz臋艣膰 zespo艂u nurkowego H2O divers i pracuje jako safety diver w bran偶y kaskaderskiej.
Je艣li chcia艂by艣 pog艂臋bi膰 swoje do艣wiadczenie nurkowe, rozwa偶 wzi臋cie udzia艂u w kursie wprowadzaj膮cym online, kt贸ry zmieni twoje podej艣cie do nurkowania, poniewa偶 bezpiecze艅stwo jest twoim postrzeganiem, odwied藕 stron臋 internetow膮.
Want to learn more about this article or have questions? Contact us.