- polish andrzej górnicki czynniki kształtujące wydajność guy shockey

Wpływ środowiska na podejmowanie decyzji: Czynniki kształtujące wydajność w nurkowaniu

Apr 24, 2025

Poproszony o wyjaśnienie, czym są czynniki ludzkie i co mamy na myśli, gdy mówimy o nich w kontekście nurkowania, czasami parafrazuję jedno z haseł THD i mówię, że naszym celem jest „ułatwienie podejmowania właściwych decyzji i utrudnienie podejmowania niewłaściwych”. Pod koniec dnia jest to nasz cel, jednak czasami nie bierzemy pod uwagę wpływu naszego środowiska na podejmowane przez nas decyzje.

Istnieje wiele czynników, które mogą tu wchodzić w grę, ale chciałem skupić się na dwóch, które bezpośrednio wpływają na moją zdolność do podejmowania decyzji.

Pierwszy z nich wynika z faktu, że dużo podróżuję, by nauczać i zazwyczaj nie mam czasu, by poświęcić kilka dni po obu stronach zajęć na przezwyciężenie jet-lagu. Oznacza to, że moja wydajność jest obniżona przez kilka pierwszych dni zajęć i zwykle nie osiągam 100% swoich możliwości aż do trzeciego dnia. Ale show musi trwać! Mając to na uwadze, staram się natychmiast nadrabiać zaległości w spaniu i odpoczywać, kiedy tylko mogę. Mam to szczęście, że pierwsze dni zajęć nie są najbardziej obciążające i mogę korzystać z wielu zdobytych doświadczeń, aby przewidzieć, co będzie dalej. Jednak wraz z wiekiem zaczyna to przynosić coraz mniejsze korzyści i muszę dostosować się do nowej rzeczywistości. Jedną z rzeczy, która mi pomaga, jest uważanie na to, co jem w samolocie i picie wystarczającej ilości wody podczas podróży. Chodzi jednak o to, że zmęczenie i znużenie mają znaczący wpływ na podejmowanie decyzji i powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę i brać to pod uwagę.

 Drugim czynnikiem kształtującym wydajność jest coś, co wpływa na moje decyzje, gdy jestem w domu i prowadzę szkolenia na północno-zachodnim Pacyfiku. Tutejsza woda jest zimna i choć nie tak zimna jak w niektórych miejscach, nadal utrzymuje się w zakresie 7-13 stopni Celsjusza. Zimno jest zdecydowanie czynnikiem kształtującym wydajność i wpływa na nas na wiele sposobów.

Po pierwsze, w chłodniejszej wodzie musimy nosić grubszą odzież i rękawice, co utrudnia poruszanie się. Pływalność staje się większym wyzwaniem, podobnie jak czynności wymagające wysokiego stopnia zręczności, takie jak manipulowanie sprzętem pod wodą. Jest to nie tylko trudniejsze fizycznie, ale także zwiększa poziom stresu psychicznego i powoduje pewien niepokój związany z wydajnością.

 Zimno wpływa również na nasze zdolności poznawcze. Badania wykazały, że zimno wpływa na naszą pamięć, szybkość przetwarzania, uwagę i coś, co nazywa się funkcją wykonawczą. Teoria mówi, że skurcz naczyń krwionośnych występuje w naszym mózgu, aby utrzymać nasz rdzeń w cieple, podobnie jak nasze ciało pozwala naszym stopom i dłoniom zmarznąć, aby utrzymać nas przy życiu, utrzymując nasze narządy wewnętrzne w cieple! W skrócie chodzi o to, że gdy robi się zimniej, stajemy się mniej zdolni do podejmowania dobrych decyzji, a to tylko funkcja środowiska. Gdy tylko mogę, staram się temu przeciwdziałać za pomocą odzieży grzewczej, ale natura nurkowania, które wykonuję, sprawia, że przebywam w wodzie przez długi czas i gdy robi mi się zimniej, staję się mniej zdolny do podejmowania dobrych decyzji. Jest to podwójnie zła wiadomość, gdy weźmie się pod uwagę, że dzieje się tak zwłaszcza pod koniec nurkowania, gdy zaczynamy podejmować ważne decyzje dotyczące strategii dekompresji i wynurzania.

Czynniki kształtujące wydajność, takie jak zmęczenie i temperatura, mogą utrudniać podejmowanie dobrych decyzji. W tym przypadku oba te czynniki ułatwiają podjęcie niewłaściwej decyzji! Jednak świadomość jest pierwszą linią obrony, a podjęcie kroków w celu złagodzenia ich skutków może nie rozwiązać problemu, ale z pewnością pomoże!

Więcej informacji: Diver Performance and the Effects of Cold


Guy Shockey jest jednym z instruktorów Human Diver. Jest także instruktorem GUE Tech 2 i CCR 2 działającym na wyspie Vancouver w Kalifornii. Więcej informacji o nim i jego kursach można znaleźć tutaj  Human Diver oraz tu instruktor GUE.

 

Andrzej jest instruktorem nurkowania technicznego i nurkowania na obiegach zamkniętych. Pracuje jako konsultant do spraw bezpieczeństwa i wydajności w branży nurkowej. Z wykształcenia jest psychologiem ze specjalizacją w psychologii społecznej i psychologii bezpieczeństwa. Jego główne zainteresowania w tych dziedzinach związane są z wydajnością człowieka w ekstremalnych środowiskach oraz budowaniem zespołów o wysokiej wydajności.  Andrzej ukończył studia podyplomowe w zakresie archeologii podwodnej i zdobył doświadczenie w roli osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo nurkowania w projektach naukowych- DSO. Od 2023 roku jest instruktorem Human Factors, prowadzi polski oddział The Human Factors. www.podcisnieniem.com.pl

Want to learn more about this article or have questions? Contact us.

Contact

Articles you might like